עברית   English 
 

 

 

 

 
  

מבצעים, הנחות ועוד...

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


 כשצעירים הופכים לאמנים-תערוכת קו הזינוק

     דבר התערוכה       היצירות       גלריית התערוכה       פורסם

דבר התערוכה:

 צעירים הופכים לאמנים - תערוכת "קו הזינוק"

 תערוכה זו הינה פעילות השיא של יוזמה של נערה אחת שבחרה במסגרת פרויקט של עמותת "קו הזינוק" לעסוק בתחום האמנות לתת ביטוי לכישרונם של בני הנוער החיים בחברה הישראלית 2008, ואכן כישרון מוצג בין קירות אלה.
הרעיון לאפשר לבני הנוער הזדמנות לטעום מעולם האמנות הישראלי, הינו ללא ספק יוזמה ברוכה. הפרויקט החל בביקור משותף של הצעירים והאמנים במוזיאון לאמנות בפתח תקווה, בתערוכה "כתם עיוור", במסגרתו חוו בני הנוער טעימה מעולם האמנות העכשווית והאמנים נהנו להקשיב לחירות מחשבתם של היוצרים הצעירים.זו הייתה תחילתה של דרך להעשרה הדדית.
 
החיפושאחר דרכיםלהעשרתההוראהמובילאותנואחורה בהיסטוריההאנושיתאלתופעהההולכת ונעלמת מנוף ההכשרה המקצועית :השולייאות (Apprenticeship), דרך למידה בה אדםצעירמתקשרעםאוּמן-מומחה במקצועכלשהו,תוךכדיהתנסותמעשיתביצירה, ולומד ממנואתרזי  המקצוע. למפגשהשולייאי הישירביןהשנייםנודעתחשיבות גדולה במיוחדבתקופתנו,המאופיינתבהתכנסותלתוךהעצמי, במימוש האני בדרכים אינדוידואליסטיות בה יותר ויותר מן ההתחברותעםהאחריםמתבצעתבאמצעותתקשורת מרחוק: מחשב, לווין או טלפון, ופחותבקשראנושיישיר ובלתי אמצעי. הקשר במיזם זה הינו בראש ובראשונה בין שותפים לאותה אהבה...אהבת האמנות...שותפים שבפרויקט זה חלקו דרך...
הנטייה לגישות הכשרה אקדמיות-עיוניות שכה אופייניות בימינו, מבקשות להחליף את ה"למידה מתוך עשייה" המאפיינת את השולייאות , בפרויקט מיוחד זה מוצאת השולייאות את ביטויה בחיבור מיוחד המתמקד באמנות ובהרבה כבוד הדדי בין השותפים לדרך.
לפי תפישת השולייאות המיוחדת שהתרחשה כאן, גם מעשה ההדרכה עצמו הוא סוג של אמנות.
 כל אמן ותלמיד בחרו את דרכם ללימוד וליצירה משותפת באופן מימושה או בדיאלוג בין העבודות.
מתוך שיחות עם האמנים ניתן ללמוד על הקשיים שבדרך, תהליך רצוף בלמידה הדדית ואתגר לא פשוט גם עבור האמן המנוסה, עבורו כל אחד מהם התנדב והקדיש ממיטב זמנו, מרצו ומחשבתו.
מיזם זה מדגיש שוב את הרוח ההתנדבותית העזה הנמצאת בקרב האמנים, אמנים הינם "עם מיוחד" עם הרבה רגישות ונתינה, פרויקט זה הצריך מכל אמן שהצטרף את המיטב משני התכונות ומודה לכל אחד ואחד מהם על הנתינה , האכפתיות והרמת הכפפה.
 פרויקט זה הוא יוזמתה של קריסטינה, שכמי שלוותה אותה ואת התהליך כולו לאורך הדרך, יכולה להעיד על רצון, נחישות, התמדה, יצירתיות ומנהיגות, ללא ספק נערה צעירה עם יכולות נדירות.

כשנשאלה קריסטינה למה דווקא "צעירים הופכים לאמנים" , ענתה :
"את הפרויקט יזמתי מתוך הבנה כי מעטים הם בני הנוער העוסקים באמנות בזמנם הפנוי ולרוב אלה שמתעניינים באמנות אינם שוקלים להפוך את תחביבם למקצוע. דבר זה מצער, משום שכמות האנשים אשר עוסקים באמנות מאז ומתמיד אפיינה את מצב התרבות בחברה. אנו נכנסים לעידן חומרני ושוכחים את עולם האמנות המופלא- עולם של יצירה ודמיון.
הפרויקט בא להשלים את הפער ולעודד בני נוער לעסוק באמנות. הפרויקט פותח בפני צעירים מוכשרים את הדלת ליצירה אמיתית ביחד עם אמנים מקצועיים בתחום. תהליך העבודה המשותפת מאפשר להם לראות את חיי האמן מבפנים ולהתרשם ממקצוענותו. המפגש בין האמן הוותיק לצעיר הוא התחלה של חברות מופלאה אשר מתאפיינת באהבה לאמנות וברצון להפוך את העולם לצבעוני יותר. התערוכה בתום הפרויקט מאפשרת לצעירים לחוות את רגעי התהילה המרכיבים את חייהם של האמנים וכמובן נותנת חשיפה לעבודותיהם בפני הרבה אנשים חשובים בתחום. "
אכן היטיבה קריסטינה לתאר.
פרויקט שמאמינה אני שהוא עבור האמנים הצעירים תחילתה של דרך... תחילתו של חלום....
 תודה ענקית בראש ובראשונה לקריסטינה אוספמוב שיזמה פעלה ואפשרה לבני הנוער את ההזדמנות לחוות, כמובן לבני הנוער שהעזו...לעמותת "קו הזינוק" על היוזמה להעצמת בני הנוער, לעיריית בת ים על הגלריה, לשי פרדו , אוצר הגלריה, על המקצועיות והשיתוף פעולה.לאמנים שתרמו, יזמו ועשו .
 תודה מיוחדת לחנה ברק אנגל שברגע שהכי הייתי צריכה בחיים, ברגע האבל הפרטי שלי בשיא הטבעיות פשוט הייתה שם ועשתה את כל הנדרש למרות התנאים הקשים, ולענת אכר-שוהם שהגיעה לתלייה ועזרה עם המון אהבה ואכפתיות.
 ולאמנים הצעירים, הייתה זו טעימה, רק נגיעה קלה , קריסטינה עשתה המון עבור כל אחד ואחת מכם, ללא ספק בעולם האמנות זה לא קיים, על מנת להצליח עליכם להתמיד, להתמיד ביצירה, בביקור בתערוכות, בלימוד , מקווה אני מאד שטעימה זו השאירה בכם חשק לעוד ...ושתלמדו שלא לוותר...להתמיד ולהאמין בעצמכם ובכישרון שלכם, זו אולי מילת המפתח..
המון בהצלחה.
 רלי וסר
אוצרת התערוכה

 

[חזור למעלה]                     [הוספה למועדפים]                         [מפת האתר]

סטודיו הרמון-יה דיזיין - עיצוב אתרים

לייבסיטי - בניית אתרים